home

Home

grade

Ranking

forum

Forum

event

Mecze

account_circle

Logowanie

Partner aplikacji
Czy warto trenować futsal? 6 miesięcy temu | 11.09.2022, 10:08
Czy warto trenować futsal?

Futsal jako znakomite “narzędzie pracy” trenera piłki nożnej i sposób na rozwój umiejętności młodych zawodników.

Część trenerów bardzo chwali futsal i ma świadomość jakie niesie korzyści. Część słyszała, że to może pomóc, ale nie zna szczegółów i nie próbuje. 

Duża część wręcz neguje futsal i nie chce go wdrażać do treningów, bo uważa, że uczy złych nawyków, np. przyjęcia podeszwą (co oczywiście jest nieprawdą i nadinterpretacją “przeciwników” futsalu).

Uważamy, że futsal powinien być obowiązkowym elementem szkolenia dzieci i młodzieży w tradycyjnej piłce nożnej. Wielu znakomitych trenerów podkreśla zalety futsalu i wielu najlepszych piłkarzy mówi o tym jak gra w futsal lub dodatkowe treningi futsalowe pomogły im w rozwoju umiejętności. Prym wiodą tutaj przede wszystkim Hiszpanie i Brazylijczycy, których wszyscy podziwiamy za wspaniałą technikę i dobrą, szybką grę.

Jakie są więc największe zalety futsalu?

Co daje nam futsal pod kątem rozwoju młodych zawodników? Posłużyliśmy się tutaj przede wszystkim artykułem Jakuba Drwala z Asystenta Trenera nr 35. 

1. Wszechstronny rozwój umiejętności.

Futsal to inne bodźce, inne warunki, inne zasady, a jak wiadomo im więcej różnorodnych zadań tym lepszy rozwój zawodników. Futsal wpływa pozytywnie na rozwój koordynacyjnych zdolności motorycznych, poprawę techniki, naukę działań grupowych, rozumienie gry, szybkość podejmowania decyzji. Jest to świetny sposób na przygotowanie młodych zawodników do gry w piłkę nożną.

2. Ilość kontaktów z piłką.

Mniejsza przestrzeń, mniej zawodników na boisku, piłka która sprzyja grze po podłożu, dynamika i zasady gry. Każdy zawodnik bierze udział w grze, praktycznie przez cały czas. To wszystko wpływa na większą ilość kontaktów z piłką, a więcej kontaktów z piłką to sprzyjające warunki do lepszego opanowania umiejętności technicznych.

3. Lepsza kontrola piłki / technika.

Ponownie podkreślę mniejsza przestrzeń i ciągłą presję rywala, w takich warunkach działania zawodników muszą charakteryzować się dużą dokładnością. Oczywiście najmłodsi jeszcze nie mają wysokich umiejętności, ale taka gra sprzyja ich rozwojowi. Muszą pracować nad techniką, muszą dobrze operować piłką. Tutaj trzeba podać dokładniej, liczy się precyzja, tutaj trzeba strzelić dokładnie tam gdzie się chce, bo bramka jest mniejsza i jest mniej czasu na decyzję. Trenowanie w takich warunkach to dobry sposób na rozwój techniki.

4. Intensywność.

Chyba każdy kto grał w halówkę wie o czym mowa. Gra 5 x 5 na hali to wysokie tempo, ciągłe fazy przejściowe, gra praktycznie bez chwili wytchnienia. Poprzez wysoką intensywność w najmłodszych grupach budujemy wytrzymałość. Intensywność to ważny element każdego treningu, tą niewielką ilość czasu jaką mamy na treningu trzeba dobrze wykorzystać.

5. Szybkość i rozumienie gry.

Mamy zasadę 4 sekund, która mocno przyspiesza grę. Mamy ciągłą presję przeciwnika, która uniemożliwia zwlekanie. Mamy przestrzeń, w której każdy zawodnik jest w grze. Zawodnik musi być więc cały czas skoncentrowany, cały czas obserwować otoczenie i podejmować szybkie decyzje. Poza tym występują tutaj takie same działania jak w “tradycyjnej” piłce nożnej. Są działania indywidualne i grupowe, działamy w 2-, 3-, 4-osobowych grupach co także ma miejsce na dużym boisku. Przy mniejszej grze na większej intensywności uczymy się dobrze rozumieć grę i później bez problemu możemy przenieść to na grę w piłkę nożną.

6. Czysta gra.

Grając w futsal promujemy czystą, techniczną grę. Tutaj nie liczy się siła, wślizgi, a przepisy ograniczają rolę “fizycznej” gry. Wystarczy wspomnieć przepis o rzucie karnym przy szóstym faulu lub obejrzeć mecz futsalu. Tam liczy się technika i szybkość działania. Tam liczy się czysta gra. Wpajamy dobry nawyki, uczymy fair-play. Nie uczymy kombinować, grać na czas, nie wpajamy złych nawyków.

7. Przyjemność / dobra zabawa.

Gra w futsal to wiele radości dla dzieci. Tutaj mamy dużo zwodów, dryblingu, dużo strzałów. Wszystko co dzieci uwielbiają. Pada też więcej bramek i każdy ma duży udział w grze. Nie sposób pominąć tych zalet. Bo przecież pracując z najmłodszymi wiesz jak ważna jest przyjemność i satysfakcja płynąca z treningów i gry w piłkę. Futsal to ogromna radość!

źródło: ww.pilkanoznadladzieci.pl, Asystent Trenera nr 35

Udostępnij